Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

100 - rocznica. Święto Odzyskania Niepodległości. Nowy Dwór Gd -11.11.2018

 
Mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego wzięli licznie udział w biało-czerwonym marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. za Ojczyznę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Każdy uczestnik obchodów mógł otrzymać flagę RP oraz pamiątkowe przypinki. Przemaszerowaliśmy w pochodzie ulicami: Drzymały, Morska, Sikorskiego i Wejhera pod pomnik przy skwerze F. Chopina. Marsz uświetnił akompaniament orkiestry dętej z Nowego Stawu. Pod pomnikiem poświęconym Poległym i Pomordowanym za Wolną i Niepodległą Ojczyznę odbyły się główne obchody. Odśpiewano wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, po czym strażacy z PSP wciągnęli uroczyście na maszt flagę państwową, W swoim przemówieniu Burmistrz Jacek Michalski mówił o tym, że Polska po latach zaborów, była niemal doszczętnie zrujnowana i odbudowa kraju wydawała się zadaniem niemal niewykonalnym. - Wtedy objawiła się ta niezwykła, cudowna cecha narodu polskiego, polegająca na tym, że w chwilach najcięższych, prawie beznadziejnych wyzwala on takie zasoby sił, taką pracowitość, samorzutną dyscyplinę i tyle inicjatywy twórczej, które są w stanie przezwyciężyć największe nawet trudności. Kraj stopniowo podnosił się ze zniszczeń, a już 16 listopada 1918 r. Naczelny Wódz mógł notyfikować obcym rządom powstanie niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.  Przewodniczący Rady Powiatu, Jacek Gross w swoim wystąpieniu podkreślał ofiarę, jaką musieliśmy jako naród ponieść - Wolność krzyżami się mierzy. Ofiara naszych żołnierzy przyniosła wspaniały owoc, jakim jest nasza Wolna i Niepodległa Ojczyzna. I my dzisiaj tej wolności i niepodległości musimy strzec. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami i pamiętajmy o wartościach, o które walczyli nasi przodkowie, bohaterowie-. Oddając hołd, przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Następnie mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Sursum Corda. Na uczestników czekał darmowy poczęstunek w postaci wojskowej grochówki. W kolejnej części obchodów, w Żuławskim Parku Historycznym odbyły się wykłady historyczne, a na ulicach naszego miasta odbyła się Gra Miejska, zorganizowana przez nowodworskich harcerzy.

 


Telewizja Regionalna Żuławy TV
 
Data pliku video: 2018-11-12, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nowodworski pomorskie 

  Powiat nowodworski - powiat w województwie pomorskim z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Tworzą go dwie krainy geograficzne – Żuławy Wiślane i Mierzeja Wiślana. Przynależą do niego gminy: Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Ostaszewo, Stegna, Sztutowo oraz miasta Krynica Morska i Nowy Dwór Gdański.

  Teraz ma przede wszystkim charakter rolniczy, przede wszystkim dzięki żyznym glebom. Powiat utrzymuje się właśnie przede wszystkim ze wspomnianego rolnictwa oraz turystyki.

  Zwiedzający mogą obejrzeć nie tylko ciekawe zabytki, ale też charakterystyczne dla regionu obiekty, takie jak wały przeciwpowodziowe, domy podcieniowe, kościoły ryglowe . Jednak głównym powodem, dla którego turyści odwiedzają powiat, jest niezaprzeczalnie dostęp do morza. Jako największą atrakcję najczęściej wspominają kolejkę wąskotorową, czyli Żuławską Kolej Dojazdową.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola