Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wystawa "Zawsze wierni. Gdańska niepodległość. Polacy z Wolnego Miasta Gdańska."

Data publikacji: 2018-08-19, Data modyfikacji: 2018-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Wystawa prezentuje historię dwudziestu lat istnienia Wolnego Miasta Gdańska w kontekście jego mieszkańców – Polaków. Opowieść rozpoczyna historia walki Polaków o niepodległość i przynależność Gdańska do Polski przed rokiem 1918. Nadzieje na polskość Gdańska nie osłabły nawet po ogłoszeniu traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową, na mocy którego Gdańsk i przyległe do niego ziemie stały się Wolnym Miastem Gdańskiem. To miasto-państwo pod zarządem Ligi Narodów miało zapewnić zarówno Polakom (ok. 10% mieszkańców), jak i Niemcom (ok. 90% mieszkańców) jednakowe prawa i obowiązki, jednak w praktyce było inaczej. czytaj dalej

Pełna treść wiadomości na: 1036 at stutthof.org
stutthof.org, Źródło artykułu: stutthof.org
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  nowodworski pomorskie 

  Powiat nowodworski - powiat w województwie pomorskim z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Tworzą go dwie krainy geograficzne – Żuławy Wiślane i Mierzeja Wiślana. Przynależą do niego gminy: Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Ostaszewo, Stegna, Sztutowo oraz miasta Krynica Morska i Nowy Dwór Gdański.

  Teraz ma przede wszystkim charakter rolniczy, przede wszystkim dzięki żyznym glebom. Powiat utrzymuje się właśnie przede wszystkim ze wspomnianego rolnictwa oraz turystyki.

  Zwiedzający mogą obejrzeć nie tylko ciekawe zabytki, ale też charakterystyczne dla regionu obiekty, takie jak wały przeciwpowodziowe, domy podcieniowe, kościoły ryglowe . Jednak głównym powodem, dla którego turyści odwiedzają powiat, jest niezaprzeczalnie dostęp do morza. Jako największą atrakcję najczęściej wspominają kolejkę wąskotorową, czyli Żuławską Kolej Dojazdową.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola